uczestnicy spotkania o budowę satelity

Budujemy Satelitę: Park Technologii Kosmicznych na Ścieżce Innowacji

W Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji (PTK – B+R+I) przyjęliśmy ambitne wyzwania, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju polskiej polityki kosmicznej i technologii satelitarnych. Podczas spotkania 13 marca 2024 r. rozmawialiśmy o naszych planach i przyszłych projektach. W rozmowie wziął udział marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, dr Jarosław Flakowski – dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, prof. Marek Banaszkiewicz – prezes spółki PTK – B+R+I, dr Jerzy Tutaj – wiceprezes PTK – B+R+I i ekspert ds. innowacji z Politechniki Wrocławskiej oraz były poseł Bogusław Wontor. W Parku Technologii Kosmicznych gościł także zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz przedstawiciel Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej – Piotr Zabadała.

Jednym z głównych celów PTK – B+R+I jest pozyskanie środków z programu Horyzont Europa – największego programu badań naukowych i innowacji w historii Unii Europejskiej, dysponującego budżetem 95,5 mld euro. Nasz park technologiczny planuje złożyć dwa wnioski, z których jeden będzie dedykowany budowie satelity obserwacyjnego.

Ponadto, PTK chce aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu strategicznych dokumentów dla sektora kosmicznego, takich jak nowelizacja Polskiej Strategii Kosmicznej i Krajowy Program Kosmiczny. Nasze zaangażowanie i współpraca z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, podkreślona przez Piotra Zabadałę, wskazuje, że PTK jest naturalnym partnerem dla rządu, szczególnie w obszarze technologii satelitarnych.

Nasze laboratorium elektroniki satelitarnej i centrum przetwarzania danych to kluczowe elementy w naszym portfolio, które staną się fundamentem dla budowanego satelity. W PTK – B+R+I jesteśmy gotowi na rzetelną pracę nad realizacją ambitnych zamierzeń, które przyczynią się do wzrostu konkurencyjności Polski na arenie kosmicznej. Śledźcie naszą stronę, aby być na bieżąco z postępami w naszych innowacyjnych projektach!

Podobne wpisy