Z radością informujemy, że po kilku miesiącach pracy zespołu Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji w partnerstwie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), ITTI Sp. z o.o. oraz Uniwersytetem Zielonogórskim, złożył projekt do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na utworzenie BRIDGE Phi-Lab Poland. Projekt, którego wartość wynosi ponad 20 mln zł, ma na celu rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych w sektorze kosmicznym poprzez wykorzystanie zaawansowanych metod cyfrowych do projektowania i eksploatacji systemów satelitarnych.
Dzięki zaplanowanemu finansowaniu w wysokości 8,1 mln zł, przez 5 lat trwania projektu w laboratoriach Parku Technologii Kosmicznych będą prowadzone badania. Celem tych działań jest nie tylko rozwój technologii, ale także budowa ekosystemu firm i instytucji naukowych w Polsce, które będą w stanie konkurować na globalnym rynku kosmicznym.
W ramach inicjatywy Φ-Lab, Europejska Agencja Kosmiczna dąży do stworzenia sieci centrów innowacji w Europie, które będą integrować działalność badawczo-rozwojową pod jednym dachem. Współpraca PTK – B+R+I z ESA w ramach BRIDGE Phi-Lab Poland pozwoli na wykorzystanie modelowania i symulacji, które od lat wspierają rozwój systemów satelitarnych, zapewniając większą niezawodność i efektywność kosztową.
Projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, co pozwoli na dalsze skrócenie czasu realizacji projektów oraz obniżenie ich kosztów. Przewidziane działania będą koncentrować się na rozwoju innowacyjnych rozwiązań dla małych satelitów, których rozwój jest bardziej opłacalny, a cykl produkcyjny krótszy.
PTK – B+R+I liczy na to, że BRIDGE Phi-Lab Poland przyczyni się do przyspieszenia rozwoju polskiego sektora kosmicznego, a także wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej w dziedzinie nowoczesnych technologii kosmicznych.