Ułatwienia dostępu

Wiadomości

Horyzont Europa i programy NCBR

Obecnie pracujemy nad tym, aby projekty Horyzont Europa były bardziej dostępne w województwie lubuskim. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z możliwościami, jakie ten program oferuje sektorowi MŚP.

Przedsiębiorstwa w Polsce mają szeroki dostęp do funduszy europejskich i krajowych, które wspierają rozwój innowacyjnych technologii. Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań i innowacji, dysponujący budżetem ponad 93 mld euro na lata 2021–2027. Od momentu uruchomienia programu skorzystało z niego niemal 700 polskich podmiotów, które otrzymały łącznie 674 mln euro na realizację prawie 1300 projektów.

Park Technologii Kosmicznych zachęca małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz start-upy do skorzystania z dostępnych możliwości finansowania w celu rozwoju nowoczesnych rozwiązań i zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Horyzont Europa – kluczowy program wspierania innowacji

Horyzont Europa obejmuje trzy główne filary, wśród których najbardziej korzystny dla MŚP jest III filar – „Innowacyjna Europa”. Jego celem jest wspieranie firm z pomysłem na przełomowe technologie i zmieniające rynek innowacje. W jego ramach można skorzystać z takich instrumentów jak:

  • EIC Accelerator – dla firm posiadających gotowy prototyp i plan wdrożenia innowacji na rynek. Można tu uzyskać bezzwrotne wsparcie do 2,5 mln euro oraz dodatkowe finansowanie inwestycyjne (equity) do 10 mln euro.
  • EIC Pathfinder – dla firm na wczesnym etapie rozwoju technologii, które mogą uzyskać 3–4 mln euro bezzwrotnego dofinansowania na przełomowe rozwiązania.
  • Europejskie Ekosystemy Innowacji (EIE) – wspierające współpracę międzynarodową i budowanie sieci innowatorów.

Dodatkowo, II filar programu „Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa” wspiera badania i innowacje w strategicznych sektorach, takich jak zdrowie, technologie cyfrowe, energia, rolnictwo i środowisko.

Programy krajowe – alternatywa dla polskich firm

Dla firm, które poszukują krajowych form finansowania innowacji, dostępne są programy realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), takie jak:

  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – wsparcie na badania, rozwój i wdrażanie innowacji.
  • Program Akces NCBR – dedykowany dla start-upów działających na rynku nie dłużej niż 5 lat, oferujący finansowanie projektów na poziomie TRL 3+.
  • Nowe Technologie w Zakresie Energii (NTE) – dla firm rozwijających innowacje w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) i technologii energetycznych.

Aplikowanie do programów unijnych i krajowych wymaga odpowiedniego przygotowania, ale przedsiębiorstwa mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK), działającego przy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Jak skorzystać z dofinansowania?

Aplikacja do programów Horyzont Europa i NCBR wymaga dobrze przygotowanego projektu i spełnienia określonych kryteriów.

Firmy zainteresowane mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z ekspertami Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w NCBR.

Dzięki tym programom polskie firmy mogą skutecznie rozwijać swoje innowacje i konkurować na rynkach międzynarodowych. Zachęcamy do śledzenia aktualnych konkursów i aplikowania o dofinansowanie!

Kopiuj link

Udostępnij

TAGI: WIADOMOŚCI, SPOTKANIA, WSPÓŁPRACE

NAJNOWSZE