Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego w Parku Technologii Kosmicznych
Z ogromną radością informujemy, że Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazło swoje miejsce w naszym Parku Technologii Kosmicznych! W ramach współpracy młodzi badacze otrzymali dedykowany pokój, który stanie się nowym centrum ich innowacyjnych działań.
Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej to interdyscyplinarne koło zajmujące się szeroko rozumianym sektorem kosmicznym. Posiada ono warsztat w Instytucie Inżynierii Mechanicznej, gdzie realizuje swoje projekty, takie jak budowa łazika kosmicznego z manipulatorem robotycznym, cykl misji stratosferycznych FermentUZ oraz działalność edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych i średnich.
Członkowie koła mają do dyspozycji bogate zaplecze techniczne, w tym drukarki 3D, oscyloskopy, przyrządy miernicze, stacje lutownicze, zestawy edukacyjne, mikrokontrolery STM32 i Arduino, komputery jednopłytkowe i wiele innych. Większość tego sprzętu jest wykorzystywana przy budowie łazika na międzynarodowe zawody European Rover Challenge, którego konstrukcja trwa od lutego 2022 roku.
Koło bierze aktywny udział w wydarzeniach publicznych organizowanych przez Uniwersytet Zielonogórski i Planetarium Wenus, a także samodzielnie organizuje różne przedsięwzięcia. Do największych sukcesów koła należą wygrane w konkursach „Klakson – Impuls do Innowacji” oraz ogólnopolski grant w ramach „Zdobądź grant z FUniP” na badanie obecności mikroplastiku w atmosferze.
Cieszymy się, że możemy wspierać młodych badaczy z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Park Technologii Kosmicznych zawsze chętnie wspiera inicjatywy młodzieży, które przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych technologii i edukacji w sektorze kosmicznym.