Ułatwienia dostępu

Wiadomości

Nowy rozdział w edukacji: Park Technologii Kosmicznych podpisuje list intencyjny z Kuratorium Oświaty

Z wielką radością informujemy o oficjalnym rozpoczęciu współpracy między Parkiem Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji a Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, które zostało zainaugurowane podpisaniem listu intencyjnego 2 sierpnia 2024 roku.

List intencyjny ze strony PTK – B+R+I podpisał Wiceprezes Zarządu, dr Jerzy Tutaj, a ze strony Kuratorium – Lubuski Kurator Oświaty, Mariusz Biniewski. Obecni byli również Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, Grzegorz Tomczak, i przedstawiciele Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, w tym Dyrektorka Marzena Pulik-Sowińska.

Wiceprezes Zarządu PTK – B+R+I, dr Jerzy Tutaj, określił edukacyjne kierunki działalności Parku, w tym przygotowanie i wsparcie projektów rozwojowych, które w całości lub częściowo realizują cele edukacyjne. Jednym z takich projektów jest budowa satelity wspólnie z ESA (European Space Agency), część tego projektu jest poświęcona kształtowaniu i wspieraniu młodych kadr naukowych w obszarze kosmosu i technologii satelitarnych. W tym roku, wspólnie z Fundacją BawMy, organizujemy kosmiczne półkolonie, łączące zabawę i naukę. Niedługo rozpocznie się również współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W ten sposób nasza działalność edukacyjna obejmuje różne pokolenia. A teraz będzie jeszcze skuteczniejsza dzięki oficjalnej współpracy z Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Lubuski Kurator Oświaty, Mariusz Biniewski, podkreślił ważną rolę synergii i współpracy w edukacji oraz rolę, jaką odgrywają Kuratorium Oświaty i Park Technologii Kosmicznych w integracji północy i południa województwa lubuskiego. Pan Biniewski również podzielił się wrażeniami z wizyty w Parku, zwracając uwagę na efektywne połączenie zachwycającej i technologicznej infrastruktury Parku z zaangażowanymi i doświadczonymi ludźmi. Według niego, podpisanie tego listu jest doskonałym przykładem współpracy w obszarze edukacji w regionie lubuskim. Teraz uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli odbywać staże i praktyki zawodowe na terenie Parku, a także realizować swoje pierwsze projekty badawcze.

Główne obszary współpracy:

  1. Programy edukacyjne i warsztaty: Rozwijanie warsztatów i kursów online dla uczniów w zakresie technologii kosmicznych, nauk ścisłych i innowacji.
  2. Staże i praktyki: Oferowanie praktyk i letnich staży w PTK, umożliwiających zdobywanie praktycznego doświadczenia w badaniach i innowacjach.
  3. Projekty badawcze i konkursy: Motywowanie uczniów do uczestnictwa w konkursach i hackathonach o tematyce kosmicznej i innowacyjnej.
  4. Wycieczki edukacyjne i wizyty studyjne: Organizowanie wizyt i wycieczek do Parku oraz ośrodków badawczych.
  5. Programy mentorskie: Tworzenie programów mentorskich i wsparcie uczniów w realizacji projektów naukowych.
  6. Rozwój materiałów dydaktycznych: Wspólne tworzenie nowoczesnych materiałów edukacyjnych dla szkół.
  7. Organizacja konferencji i seminariów: Organizowanie wspólnych wydarzeń naukowych na najwyższym poziomie.
  8. Projekty wspólne z zakresu STEM: Promowanie nauk STEM poprzez realizację praktycznych projektów naukowych.

Koordynację działań po stronie Kuratorium pełni Starszy wizytator Sylwia Czapla, a z ramienia PTK – B+R+I odpowiedzialność ta spoczywa na prof. Katarzynie Chebie.

Już 29 sierpnia 2024 roku coroczna narada Lubuskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami szkół i placówek oświatowych południowej części województwa lubuskiego odbędzie się na terenie Parku Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji.

Zapraszamy do obejrzenia konferencji prasowej z tego wydarzenia.

Kopiuj link

Udostępnij

TAGI: WIADOMOŚCI, SPOTKANIA, WSPÓŁPRACE

NAJNOWSZE