Ułatwienia dostępu

Wiadomości

Pół Miliona dla Parku w Ramach Międzynarodowego Projektu ESA

Z przyjemnością ogłaszamy, że Park Technologii Kosmicznych, we współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii (IGiK) oraz Baltic Satellite Services (BSS), otrzymał ponad 0,5 miliona złotych od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na kontynuację projektu MONICA (Enhanced Multi-Source Information for Natural Capital Mapping, Monitoring and Assessment). Projekt ten stanowi rozwinięcie wcześniejszych działań związanych z monitorowaniem wartości krajobrazowych i oceną kapitału naturalnego, zainicjowanych przez ESA.

Cel Projektu

Projekt MONICA koncentruje się na rozwijaniu i stosowaniu zaawansowanych procedur geoinformatycznych do mapowania, analizy i prezentacji danych geosprzestrzennych związanych z kapitałem naturalnym oraz czterema głównymi typami usług ekosystemowych:

  • Usługi zaopatrzeniowe (PES)
  • Usługi regulacyjne (RES)
  • Usługi wspierające (SES)
  • Usługi kulturalne (CES)

Szczególny nacisk położono na usługi kulturalne, które oceniają przestrzenie zielone pod kątem możliwości rekreacyjnych, turystycznych i wypoczynkowych.

Zakres Działań

Działania projektowe obejmą dwa regiony administracyjne w Polsce – największe województwo mazowieckie oraz jedno z najmniejszych, lubuskie. Wyniki projektu będą implementowane w praktykach pracy różnych użytkowników końcowych, w tym administracji samorządowej, instytucji naukowych i badawczych, sektora prywatnego oraz użytkowników indywidualnych.

Wartość Dla Społeczeństwa i Środowiska

Projekt MONICA jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone zarządzanie środowiskiem oraz na integrację kapitału naturalnego w procesach decyzyjnych na wszystkich poziomach. Zgromadzone dane pozwolą na lepsze monitorowanie, mapowanie oraz ocenę kapitału naturalnego, co przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej i promowania zrównoważonego wykorzystania zasobów Ziemi.

Współpraca i Przyszłość

Otrzymane uwagi i sugestie od użytkowników w trakcie i po realizacji projektu będą kluczowe dla dalszego rozwoju aplikacji, rozszerzania ich zasięgu tematycznego, funkcjonalnego oraz terytorialnego. Naszym celem jest, aby opracowane metody i narzędzia były użyteczne nie tylko w Polsce, ale również w innych regionach geograficznych.

Projekt MONICA jest kolejnym krokiem w kierunku tworzenia silnych podstaw dla gospodarki opartej na naturze i zrównoważonego rozwoju, co wpisuje się w długofalowe cele Unii Europejskiej dotyczące ochrony i odbudowy kapitału naturalnego.

Kopiuj link

Udostępnij

TAGI: WIADOMOŚCI, SPOTKANIA, WSPÓŁPRACE

NAJNOWSZE