Ułatwienia dostępu

Wiadomości

Początek wydarzenia Supernova misji Nauka. Scena w Planetarium Wenus i prowadzący

Supernova Misji Nauka – świetny start Lubuskiego Festiwalu Nauki!

W sobotę, 26 kwietnia 2025 r., w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach Lubuskiego Festiwalu Nauki„Supernova Misji Nauka”. Z radością informujemy, że frekwencja dopisała, a spotkanie było pełne inspirujących rozmów i ciekawych dyskusji.

Dr hab. Izabela Gawłowicz, prof. UZ, poruszyła kwestie prawa kosmicznego, omawiając sytuację prawną kosmonautów, zasady niezawłaszczania przestrzeni kosmicznej oraz idee eksploracji kosmosu bez jego eksploatowania.

Następnie dr hab. Wojciech Lewandowski, prof. UZ, przedstawił uczestnikom problematykę śmieci kosmicznych oraz potencjalne ryzyko związane z Syndromem Kesslera, wskazując również na metody obserwacji orbity Ziemi i działań prewencyjnych.

Dr Maksymilian Brzezicki zapoznał słuchaczy z zagadnieniami współczesnej medycyny kosmicznej, prezentując najnowsze metody diagnostyczne i terapeutyczne możliwe do wykorzystania na orbicie. Pokazał także wizję lekarza przyszłości – zaawansowanego robota medycznego.

Całość wydarzenia zakończyła interaktywna sesja Q&A, podczas której eksperci odpowiadali na pytania uczestników.

Dziękujemy prelegentom za ciekawe wykłady, wszystkim obecnym za aktywny udział oraz naszemu partnerowi – Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus – za pomoc w realizacji tego wyjątkowego spotkania.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach Lubuskiego Festiwalu Nauki! Już niedługo, 10 maja, spotykamy się w Parku Technologii Kosmicznych na MIĘDZYGALAKTYCZNEJ GIEŁDZIE WIEDZY – głównym, otwartym spotkaniu festiwalowym z prelekcjami, wykładami i stoiskami naukowymi. Szczegóły już wkrótce!

Kopiuj link

Udostępnij

TAGI: WIADOMOŚCI, SPOTKANIA, WSPÓŁPRACE

NAJNOWSZE