Ułatwienia dostępu

Wiadomości

Europejska Agencja Kosmiczna

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA). Międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu. Agencja została powołana na mocy konwencji z 30 maja 1975. Od lutego 2015 roku w skład ESA wchodzą 22 państwa członkowskie. ESA prowadzi badania i misje w kilku kluczowych obszarach: eksploracja Marsa i innych planet, obserwacja Ziemi, nauki o człowieku i robotyka, oraz telekomunikacja. Wśród znaczących projektów znajdują się misje, takie jak Mars Express, Gaia do mapowania gwiazd, oraz Rosetta, która badała kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. ESA współpracuje również z NASA przy misji Jamesa Webba i programie Artemis do eksploracji Księżyca.

GAIA

Misja Gaia, prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), ma na celu stworzenie najdokładniejszej trójwymiarowej mapy naszej Galaktyki, obejmującej niemal dwa miliardy obiektów. Od swojego startu w 2003 roku, Gaia precyzyjnie monitoruje pozycje, odległości i ruchy gwiazd, oczekując odkryć setki tysięcy nowych obiektów kosmicznych, takich jak planety pozasłoneczne czy brązowe karły. Misja dostarcza również nowych testów dla ogólnej teorii względności Alberta Einsteina, analizując ponad milion odległych kwazarów.

Gaia mapuje gwiazdy Drogi Mlecznej
Gaia mapuje gwiazdy Drogi Mlecznej (Fot. ESA)

MARS EXPRESS

Misja Mars Express dostarczyła spektakularne trójwymiarowe widoki Marsa. Sonda zaoferowała najbardziej kompletną mapę chemicznego składu atmosfery Marsa, badała w niezwykłych detalach najbliższy księżyc Marsa, Fobosa, i śledziła historię wody na planecie, demonstrując, że Mars mógł kiedyś oferować warunki odpowiednie dla życia. Misja została wystrzelona 2 czerwca 2003 roku, przybyła na Marsa w grudniu tego samego roku i wciąż jest aktywna, badając atmosferę Marsa, jego powierzchnię oraz pod-powierzchnię i księżyce Phobos oraz Deimos.

Tajemnicze niebieskie plamy na Marsie
Tajemnicze niebieskie plamy na Marsie (Fot. ESA)

Zdjęcia powierzchni Marsa, wykonane przez sondę Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazują niebieskie plamy, które mogłyby sugerować obecność wody. Jednak, jak wyjaśnia ESA, to jedynie złudzenie optyczne spowodowane przetwarzaniem obrazu. Niebieskie łaty to ciemne osady, które przez długi czas gromadziły się na powierzchni Marsa. Optyczne złudzenie może wprowadzać w błąd, sugerując obecność ciekłej wody, ale w rzeczywistości są to efekty działania wiatru i przenoszenia materiału przez marsjańskie burze piaskowe.

ESA i Park Technologii Kosmicznych

Obecnie pracujemy nad projektem utworzenia w naszym Parku Technologii Kosmicznych siedziby hubu Europejskiej Agencji Kosmicznej, skoncentrowanego na bezpieczeństwie.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Kopiuj link

Udostępnij

TAGI: WIADOMOŚCI, SPOTKANIA, WSPÓŁPRACE

NAJNOWSZE